Yuppi

Kwiaty w bukieciarstwie ślubnym - florystyka radzi.

Wiązanka ślubna to jeden z ważniejszych elementów stylizacji narzeczonej. Powinna ona pasować do sylwetki panny młodej, fasonu jej sukni, ale także do stylu wesela. Wybór kompozycji bukietu ślubnego, gatunku kwiatów, z których jest zrobiony, jest trudny. Ważne są też preferencje kolorystyczne, pora roku, w której odbywa się uroczystość weselna oraz to, jakie kwiaty są przez pannę młodą ulubione.

Przedstawiamy gatunki najpopularniejszych kwiatów wybieranych do wiązanek ślubnych.

1. Róże

Róża jest krzewem. Jest najstarszą rośliną, jej płatki zostały znalezione w warstwach węgla brunatnego sprzed 20 milionów lat. Już 400 lat p.n.e. założone zostały pierwsze ogrody różane w starożytnej Grecji. Pierwsze uprawy róż prowadzone były w Persji już 3000 lat temu. Kwiat róży od wieków stanowił symbol nieśmiertelności, był też ważnym motywem w sztuce we wszystkich epokach. Pod względem wspaniałości kwiatów nie ma innego, który by mógł z różą konkurować. Rodzaj budowy kwiatu róży, liczba płatków kwiatowych oraz szeroka paleta kolorów (w zasadzie wszystkie oprócz błękitu) spełnia życzenie każdego. Mamy róże małe, duże, pełne, pojedyncze, pachnące lub bezwonne. Do bukietów ślubnych wybierane są najczęściej oczywiście białe i czerwone, ale też różowe, żółte-herbaciane lub fioletowe. Róże w ogrodach kwitną latem do późnej jesieni, lecz dzięki produkcji szklarniowej dostępne są przez cały rok. Cena tych cudownych kwiatów też nie jest wygórowana i dostępna na każdą kieszeń.

2. Piwonie lub inaczej peonie.

Piwonia, czyli „róża bez kolców” jest byliną ogrodową. Wysokość rośliny 80-90 cm. Kwitnie od maja do lipca. Średnica kwiatów to do 18 cm. Kolorystyka kwiatów to począwszy od bieli, przez wszystkie odcienie różu, aż do głębokiej purpury i amarantu. Piwonia dawniej stanowiła symbol kobiecego piękna. Piwonie były hodowane w ogrodach już przez cesarzy chińskich. W ostatnich latach kwiaty piwonii robią prawdziwą furorę w bukieciarstwie ślubnym. Są trwałe, potrafią stać w wazonie, do 10 dni roztaczając przy tym cudowny zapach. Piwonie w bukietach ślubnych można łączyć z innymi kwiatami, ale takimi, by nie zostały przez nią ze względu na wielkość jej kwiatów zdominowane. Można więc wybrać frezje, gipsówkę, eustomę lub eukaliptus. Wybierając piwonię, należy pamiętać o okresie jej kwitnienia, więc pary biorące ślub jesienią muszą raczej zdecydować się na inne kwiaty.

3. Frezje.


Frezja jest rośliną głównie szklarniową. Nazwa pochodzi od nazwiska niemieckiego botanika Friedricha Freese’a. Hodowana jest na kwiat cięty. Są odmiany gruntowe, ale żeby zakwitły, to bulwy muszą być specjalnie przygotowywane. Frezja kwitnie od lata do jesieni. Kwiaty mają wysokość do 35 cm. Frezje dzięki swym pastelowym barwom, delikatności kwiatów, cudownemu, silnemu zapachowi i ich trwałości w wazonach znakomicie spełnia się w dekoracji pomieszczeń. Stanowią świetne wypełnienie wiązanek ślubnych. Można je z powodzeniem łączyć z różami, eustomą czy hortensją. Urok ma też subtelny, romantyczny bukiecik z samych frezji
w jednym lub różnych kolorach.

4. Hortensje.Hortensja jest dość dużym krzewem, dorasta do 1 metra (hortensje bukietowe są jeszcze wyższe). Kwitnie od czerwca do września. Ma duże, kuliste kwiatostany. Paleta barw jest szeroka: od bieli, poprzez różne odcienie różu, amarantu po najbardziej pożądane barwy niebieskiej do fioletowej. Hortensje swój kolor kwiatów zmieniają w zależności od kwasowości podłoża, na którym rośnie oraz zawartości żelaza i glinu w glebie. Kwiatostany mają wielkość nawet 30 cm średnicy. W bukiecie ślubnym hortensja może występować samodzielnie lub z innymi drobnymi kwiatami.

5. Dalie lub inaczej georginie.


Dalia to roślina bulwiasta przywieziona do Europy z Meksyku w XVIII wieku. Dalia w zależności od odmiany dorasta od 35 cm do prawie 2 metrów. Jest bardzo wiele odmian, od kwiatów igiełkowych, pełnych, pomponowych, kaktusowych, po pojedyncze i peoniowe. Wszystkie one mają kulisty kształt. Kolorystyka kwiatów dalii jest bardzo bogata, właściwie nie ma tylko odcieni niebieskich. Są też kwiaty wielobarwne i o barwach cieniowanych. Dalie kwitną latem do późnej jesieni, do pierwszych przymrozków. Te kwiaty z rabat ogrodowych naszych babć są obecnie coraz częściej wykorzystywane do bukietów ślubnych z uwagi na ogromną różnorodność wyglądu oraz na trwałość w wazonie.

6. Orchidee, czyli storczyki


Rodzina orchidei jest niezwykle liczna, liczy około 1000 rodzajów i do 30 000 gatunków. Storczyki to fascynujące kwiaty doniczkowe w naszym klimacie. Orchidee są cenione przez kolekcjonerów, ale cieszą się też sympatią wielu miłośników kwiatów, którzy kochają te niezwykłe rośliny. Orchidea występuje, w niezliczonej ilości kolorów poczynając od bieli, przez delikatne pastelowe odcienie różu, żółci, fioletów aż do zieleni i prawie czerni.

Najczęściej w bukieciarstwie ślubnym wykorzystuje się storczyk cymbidium, dendrobium lub najbardziej znaną wszystkim odmianę: falenopsis. Storczyki dostępne są praktycznie cały rok, bo ich szklarniowa produkcja jest wręcz masowa. Storczyk w bukietach ślubnych jest najczęściej łączony z innymi kwiatami np. różami, piwoniami, czy innymi kwiatami egzotycznymi. Hitem ślubnym w ostatnich dwóch latach jest połączenie białej bądź kremowej orchidei z zielonymi liśćmi monstery. Wiązanka ślubna ze storczyków jest bardzo trwała, gdyż często każdy pojedynczy kwiat jest zanurzony w małą fiolkę z wodą ukrytą w wypełniającą bukiet zieleń. Ze storczyków można stworzyć też śliczne kompozycje na stołach i to zarówno na łodygach w wysokich wazonach, szklanych tubach lub samych kwiatków wraz z pływającymi świeczkami w szklanych misach.

7. Tulipany.


Tulipan jest rośliną cebulową sprowadzoną z Turcji do Holandii w XVI wieku. Od tego czasu Holandia jest głównym producentem cebulek i kwiatów tulipana. Odmian jest już kilkanaście tysięcy, o różnej budowie kwiatu oraz jego barwie
i praktycznie co roku pojawia się kilka nowych odmian. Tulipan kiedyś był kwiatem typowo wiosennym obecnie, dzięki produkcji szklarniowej jest dostępny cały rok. Wysokość kwiatu tulipana dochodzi do 40-50 cm. Z uwagi na wielość kolorów stanowi świetny dodatek do innych kwiatów w bukietach ślubnych. Tulipan może też samodzielnie tworzyć przepiękne asymetryczne kompozycje ślubne. Cena tulipanów nie jest wysoka, więc i bukiety z nich są na każdą kieszeń.

8. Cantedeskie (calla, kalia, kalla, zantedeskia).


Cantedeskia – popularnie, chociaż błędnie nazywana callą (kallą) – to atrakcyjna roślina tropikalna o oryginalnych kwiatach. Pochodzi ze środkowo-południowej Afryki. W Polsce kalie to głównie rośliny doniczkowe. Osiągają wysokość do 80 cm. Tworzą liczne, duże, zielone liście (czasem kremowo nakrapiane). Kwiatostany kallii są w kształcie kolby, otoczone białą, a w nowych odmianach barwną, dużą pochwą. Poza najbardziej popularnymi roślinami o kwiatach białych są także dostępne odmiany o kwiatach w przeróżnych barwach: żółtych, różowych, łososiowych, pomarańczowych, ciemno-bordowych, fioletowych oraz dwubarwnych i cieniowanych. Calla kwitnie od lutego do maja. Jest ona długo stojącym w wazonie kwiatem. Dawniej kalia była raczej wiązana
z wiązankami pogrzebowymi, jednak dostępność wielobarwnych, nowych odmian spowodowała, że ten kwiat jest obecnie bardzo chętnie wybierany do bukietów ślubnych. Przepięknie wygląda kalia w przedłużonych lub kaskadowych bukietach, szczególnie w tych do położenia na przedramieniu panny młodej.

9. Eustome.


Naturalnym środowiskiem eustomy zwanej inaczej dzwonkiem prerii są trawiaste rejony Środkowej i Północnej Ameryki. Kwiaty eustom najczęściej pojawiają się w lipcu i w sierpniu. W Europie szybko szturmem zdobyły kwiaciarnie uprawiane w szklarniach. Eustoma z uwagi na piękno
i delikatność swych kwiatów jest coraz częściej wybierana do wiązanek ślubnych. Jest kwiatem zdecydowanie najpopularniejszym w ostatnich latach. Szczególnie odmiany karłowate, o białej barwie oraz z delikatnie wybarwionymi brzegami płatków. Na uwagę zasługuje także eustoma fioletowa, która ładnie kontrastuje z wszędobylską bielą uroczystości weselnych. Przepiękna jest też eustoma o barwie kremowej i bladoróżowej. Eustomy, chociaż wyglądają bardzo delikatnie, są niezwykle wytrzymałe. Ładnie się prezentują przez całą noc, nie trzeba obawiać się, że ich płatki zbyt szybko zaczną się zwijać bez wody. Na jej popularność składa się oczywiście także niezbyt wysoka cena.
Przeczytaj także:
© Copyrights 2019 Yuppi  |  Polityka prywatności Agencja Interaktywna Sun Group