Yuppi

Przesądy związane ze ślubem - musisz je znać!

Chociaż mamy XXI wiek, komputery, smart fony i myślimy jako ludzkość o podboju kosmosu, to większość panien młodych przed ślubem poszukuje opisów zwyczajów i przesądów, aby zapewnić sobie szczęście w małżeństwie. Jedne panny w to wierzą i starają się zalecenia przestrzegać, inne traktują z przymrużeniem oka, a są też i takie, które całkowicie je lekceważą.

Przesądy, czy inaczej zabobony związane z uroczystością zaślubin od wieków funkcjonują niemal we wszystkich religiach. I chociaż wiele z nich wydaje się bezsensowna, to chyba żadna panna młoda nie pozwoli sobie na to, by je zignorować- przecież nikt nie będzie zadzierać z „siłą wyższą”. Dlatego, aby wszystkim młodym parom żyło się długo i szczęśliwie spisałam najważniejsze przesądy ślubne.1. PRZYGOTOWANIA DO ŚLUBU
- Planując datę ślubu, trzeba pamiętać o tym, żeby nazwa miesiąca, w którym go chcemy mieć, zawierała literę „r”. Ma ona przynieść szczęście młodym. Nie wybieramy daty ślubu na maj, bo jak mówi porzekadło „w maju ślub- szybki grób”. Ślub w listopadzie może młodym przynieść pecha. Odradza się planowanie ślubu na Wielki Post, Adwent i 1 kwietnia, czyli w Prima Aprilis. Najszczęśliwsze są małżeństwa zawierane w karnawale, w Boże Narodzenie i w Wielkanoc.
- Zgodnie ze staropolskim przesądem na datę ślubu najlepiej wybrać dzień lub dwa po pełni księżyca.
- Najlepszą godziną na zawarcie małżeństwa jest godzina między 12 a 15 po południu.
- Dobrą wróżbą dla małżeństwa jest wzięcie ślubu w kościele, w którym chrzczona była Panna Młoda.
- Nie należy przekładać raz ustalonej daty ślubu.
- Wszystkie zaproszenia przygotowane, powinny zostać rozdane.
- Na świadków nie powinno się wybierać pary tzn. kobiety i mężczyzny, gdyż może to przynieść pecha.2. STRÓJ PANNY MŁODEJ.
- Suknię ślubną Panna Młoda powinna wybrać ze swoją matką lub z przyjaciółką,
- Panna Młoda nie powinna zakładać sukni ślubnej w innych okolicznościach niż tylko do przymiarki.
- Panna Młoda nie powinna szyć sobie sukni ślubnej ani być pomocna podczas szycia.
- Pan Młody nie może zobaczyć sukni ślubnej ani być obecny podczas jej wyboru, czy też przymiarki, gdyż może to przynieść niezgodę w małżeństwie.
- Podczas przymiarki Panna Młoda nie powinna przeglądać się w lustrze w kompletnym stroju — należy zdjąć do przymiarki choć jeden element ubioru ślubnego np. welon.
- Buty Panny Młodej powinien kupić Pan Młody.
- Buty Panny Młodej nie mogą mieć odkrytych palców lub pięt, gdyż wróży to nieszczęście.
- Panna Młoda do ślubu nie powinna mieć na sukni i w biżuterii pereł, które wróżą łzy.
- Panna Młoda nie powinna przymierzać obrączek ślubnych innych kobiet, gdyż wróży to niewierność.
- Strój Panny Młodej powinien zawierać:
o coś białego — jako symbol wierności i czystości,
o coś niebieskiego - jako symbol wierności męża oraz zapewnienia potomstwa- najczęściej młode wybierają niebieskie podwiązki,o coś pożyczonego — jako symbol życzliwości oraz przychylności nowej rodziny,
o coś nowego — jako symbol dostatku w małżeństwie,
o coś starego — jako symbol wsparcia rodziny oraz starych przyjaciół.
- W bieliznę lub w suknię Panna Młoda powinna mieć wszyty okruch chleba i kryształki cukru, aby w życiu jej tego nie brakowało.3. PRZESĄDY NA DZIEŃ ŚLUBU
- Buty Panny Młodej powinny stać na parapecie, aż do dnia ślubu, aby weszło do nich szczęście.- Do momentu błogosławieństwa Panną Młodą nie powinna zajmować się jej matka.
- Welon Pannie Młodej zakłada jej druhna, która powinna być panną.
- W przypadku rozdarcia sukni, nie wolno jej zszywać, a należy spiąć agrafką.
- Na dłoniach Panna Młoda powinna mieć tylko pierścionek zaręczynowy.
- Para Młoda nie może wieść się sama żadnym pojazdem do ślubu.
- Młodych do ślubu nie powinna wieść kobieta.
- Młodzi nie powinni zawracać z trasy na uroczystość ślubną.
- Młodzi w czasie podróży na uroczystość ślubną powinni wypatrywać gołębi lub srok, które symbolizują szczęście, natomiast unikać widoku kruków i wron, gdyż przynoszą pecha.
- W czasie drogi należy unikać postojów, które oznaczają złe pożycie.
- Próg kościoła należy przekraczać prawą nogą.
- Trzeba uważać, aby się nie potknąć w drodze do ołtarza- wróży to niesnaski w małżeństwie.
- W drodze do ołtarza należy się uśmiechać, aby związek też był pełen uśmiechu.- Panna Młoda nie powinna się oglądać za siebie, jeśli sytuacja tego wymaga, to welon powinna poprawiać druhna.
- Jeśli płomień świec przy ołtarzu jest prosty i wysoki, to symbolizuje to dobre, spokojne małżeństwo, jeśli się miota na boki- to pożycie będzie niespokojne, natomiast jeśli zgaśnie, to wróży szybką rozłąkę.
- Jeśli podczas ślubu upadnie obrączka, to podnieść ją powinien ministrant lub ksiądz.
- Po słowach „przyjmij tę obrączkę….”. nie wolno powiedzieć amen.
- Jeśli Młody wsunie Pannie Młodej obrączkę aż po nasadę palca, to znaczy, że będzie w związku dominował.- Pomyłki w czasie składania przysięgi są dobrą wróżbą.
- Jeśli suknia Młodej nakryje but Młodego, to znaczy, że będzie on pantoflarzem.
- Kto przy ołtarzu okręci drugą osobę i ten, kto pierwszy wstanie z klęczek- będzie miał przewagę w małżeństwie.
- Młodych po wyjściu z kościoła należy obsypać ryżem na znak dobrobytu i płodności.
- Osypanie Młodych pieniędzmi ma im zapewnić bogactwo, a kto z Młodych nazbiera ich więcej, ten będzie miał władzę finansową.
- Pierwszą osobą składającą życzenia powinien być mężczyzna.
- Jeśli Młodym złoży życzenia przypadkowa osoba wróży to szczęście i pomyślność.4. PRZESĄDY WESELNE
- przy powitaniu Pary Młodej chlebem i solą Pannie Młodej powinno się zadać pytanie, co woli: chleb, sól czy Pana Młodego. Prawidłowa odpowiedź powinna brzmieć: „Chleb, sól i Pana Młodego, aby pracował na niego”,
- Para Młoda, rzuca kieliszki za siebie, tak, aby się rozbiły, co zapewni im szczęście, a następnie sprząta potłuczone szkło. Ten, kto będzie trzymać szufelkę, zapewni sobie rządzenie w małżeństwie.
- Pan Młody powinien przenieść Pannę Młodą przez próg Sali weselnej, aby uchronić ją przed potknięciem, które jest złą wróżbą.
- Pomylenie kroków podczas pierwszego tańca jest zła, wróżbą i może zapowiadać brak zgody.- W czasie oczepin Młodzi rzucają w kierunku gości- Młoda welon lub wiązankę, Młody krawat lub muszkę. Ten, kto złapie, jako pierwszy zawrze związek małżeński.
- Życie erotyczne Pary Młodej będzie udane, jeśli Młody w czasie nocy poślubnej zębami ściągnie z uda Młodej podwiązkę.
Przesądy ślubne różnią się między sobą w zależności od regionu Polski. Nawet jeśli Młodzi nie są osobami przesądnymi, warto stosować powyższe zalecenia jako sposób na urozmaicenie przygotowań ślubnych i wprowadzenie do nich elementu ludowej tradycji.

Przeczytaj także:
© Copyrights 2019 Yuppi  |  Polityka prywatności Agencja Interaktywna Sun Group