Yuppi

Ślub za granicą - dokumenty i formalności

Śluby za granicą cieszą się ostatnimi latami dużą popularnością wśród Polaków. Pary marzące o zawarciu związku małżeńskiego na pięknej plaży w Grecji czy Hiszpanii, często zastanawiają się nad tym, czy jest to możliwe, ile to kosztuje i co trzeba zrobić, aby to marzenie stało się rzeczywistością. Dziś odpowiemy na pytanie odnośnie wymaganych dokumentów i formalności.Przede wszystkim, jeśli zależy Wam na ślubie kościelnym i aby taki też został zawarty za granicą, konieczne będzie uzyskanie zgody proboszcza z rodzinnej parafii. Musicie zadbać o wygłoszenie zapowiedzi przedślubnych oraz uzyskać nauki przedmałżeńskie w poradni małżeńskiej. Te czynności oczywiście możecie wykonać w Polsce.

Jedną z najważniejszych kwestii ślubu kościelnego za granicą będzie także znalezienie proboszcza, który udzieli Wam sakramentu w wybranym miejscu. Tutaj o pomoc możecie poprosić polskie placówki dyplomatyczne, które nie raz już współtowarzyszyły w planowaniu zagranicznych ślubów. Aby wszystko było zgodne z prawem kościelnym, musicie także zdobyć od proboszcza rodzimej parafii delegację, która pozwoli na otrzymanie prawnego w Polsce świadectwa ślubu.

Nieco inaczej wygląda, to jeśli chodzi o ślub cywilny. Tutaj pojawia się nieco więcej formalności. Taki ślub wymaga obecności polskiego konsula lub lokalnego urzędnika cywilnego. Co ważne, chęć zawarcia małżeństwa w innym kraju musi być zgłoszona, co najmniej 2 miesiące przed ceremonią a wszystkie formalności urzędowe musicie załatwić w Polsce.Jednym z ważniejszych dokumentów jest zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego poza granicami naszego kraju. Konieczne jest także tłumaczenie przysięgłe z języka polskiego na język kraju, w którym planujecie ślub.

Kiedy będzie już po wszystkim, a na Waszych palcach rozbłyskiwać się będą złote obrączki, musicie pamiętać, aby po powrocie do Polski dostarczyć do swojego urzędu stanu cywilnego oryginał aktu małżeństwa, tłumaczenie przysięgłe aktu małżeństwa na język polski oraz dowód osobisty do wglądu.Najmniej wymagającym ze względu na formalności jest ślub humanistyczny. Nie wymaga on wielu dokumentów a odpowiedniej osoby, która poprowadzi naszą ceremonię.
Czym jest ślub humanistyczny? To jedna z form zawarcia małżeństwa, która zastępuje ceremonię religijną. W wielu krajach taki ślub udzielany jest częściej niż typowy sakrament katolicki. W Polsce nie jest to jasno określone prawem, dlatego wymaga ono, również rejestracji w Urzędzie Stanu Cywilnego.
Przeczytaj także:
© Copyrights 2019 Yuppi  |  Polityka prywatności Agencja Interaktywna Sun Group